Profesor i pierwsza tajemnica zakonu – Renata Warchoł

Pełna zagadek i niesamowitych przygód opowieść dla młodzieży lubiącej łamigłówki, stare opowiastki z dreszczykiem i wesołych niebagatelnych bohaterów.

Julka, Maks, Anka i Igor mają zaledwie czternaście lat i uczęszczają do krakowskiego gimnazjum. Mimo że początkowo wzajemne towarzystwo zdaje się być dla nich dość uciążliwe, w końcu odnajdują nić porozumienia dzięki pewnemu wyjątkowemu Profesorowi. Młodych bohaterów spotyka wiele przygód, które są wynikiem tajemnicy nauczyciela historii oraz zagrożenia, które nad nim wisi. Gimnazjaliści niczym nieustraszeni bohaterowie postanawiają pomóc ulubionemu nauczycielowi rozwikłać zagadki, sprostać groźnym wyzwaniom, by odkrywać tajemnice świata ucząc się go jednocześnie. Z kolei sam Profesor zmaga się z misją, od której wyniku zależą przyszłe losy świata, a próba ich rozwikłania staje się inspiracją młodzieży.

Autorka już od pierwszych stron porywa czytelnika w podróż pełną przygód, dziwacznych opowieści oraz zagmatwanych zbiegów okoliczności. Znajdziemy tu także odrobinę grozy, a nawet wątek romantyczny, którego bohaterami stają się nastolatkowie przeżywający swoje pierwsze zauroczenie. Na szczęście te wszystkie elementy poboczne nie determinowały zbytnio właściwej nici fabularnej, którą stanowić ma przecież przygoda. Renata Warchol stworzyła ciekawe zakończenie swojej powieści, które nie tylko interesująco kończy wątki, ale także pozostawia uchyloną furtkę dla ewentualnych kontynuacji losów bohaterów, a właściwie ich przygód.

Książkę „Profesor i pierwsza tajemnica zakonu” czyta się bardzo szybko i przyjemnie ze względu na jej prosty, a może nawet odrobinę zbyt prosty język. Niewątpliwą zaletą jest wciągająca fabuła, mimo że niektóre wątki przebiegały stosunkowo tendencyjnie. Jednakże należy tu pamiętać, że grupą docelową książki jest młodzież i de facto to ona jedynie jest w stanie rzetelnie ocenić tę pozycję. Osobiście polecałabym ją dla nastolatków w wieku od 12 do 14 lat. Jednakże, mimo że jest to powieść bardzo prostolinijna i niezbyt wyszukana, to na pewno może się spodobać młodszym czytelnikom oraz tym, którzy tak jak ja mieli ochotę się oderwać od bardziej skomplikowanych i wymagających książek. Jeżeli więc szukacie dobrej książki dla młodszego rodzeństwa, to polecam serdecznie.


Profesor i pierwsza tajemnica zakonu, Renata Warchol, Wydawnictwo Novae Res, 2013

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Innowacyjnemu:

2 komentarze:

  1. Lubię zagadki i łamigłówki. Interesująca okładka, z chęcią zajrzałabym do tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam, gdy potrzebna jest chwila czystego relaksu i rozrywki :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...