ŻYCIE TO ILUZJA – TOMASZ KARANDYSZ

„Życie to iluzja” jest debiutancką powieścią Tomasza Karandysza, który porwał się na próbę odpowiedzenia na jedno z najistotniejszych i zarazem najstarszych pytań ludzkości, czyli: „Jaki jest sens ludzkiego istnienia?”.

Powieść opowiada o mężczyźnie poszukującym sensu swojej egzystencji i bodźca, który wskaże mu drogę do szczęścia i zrozumienia rzeczywistości. Jednakże nieustannie napotyka trudności z tym związane. Linia fabularna opowieści ma na celu wskazanie jego wewnętrznych zmagań i alteracji. Opowieść snuje się swoim specyficznym rytmem, który wyznacza sam bohater i treść jego wewnętrznych przeżyć. Możemy obserwować subiektywne odczucia i reakcje na świat zewnętrzny człowieka, który sobie z nim nie radzi i próbuje od niego uciec w swój własny twór bytu zmyślonego. Porażające jest permanentne poczucie marności egzystencji, a także przenikające poczucie marnowanego czasu, które obezwładniają bohatera czyniąc go swoistym outsiderem.

Autor skonstruował świat, w którym granice między jawą a snem nieustannie się zacierają, a atmosfera pachnie tajemniczością. Ogólna kompozycja językowa powieści zdaje się być bardzo precyzyjna i przemyślana, aczkolwiek dialogi same w sobie są nico nierzeczywiste, a może nawet sztuczne. Jednak nie rzutuje to szczególnie negatywnie na ogół. Szkoda jednakże, że autor nie zagłębił się w psychologię jednostki, gdyż niektóre opisy przeżyć bohatera zostały zaprezentowane stosunkowo płytko i prostolinijnie. I mimo że prawdopodobnie mógł to być zabieg przemyślany, czy zamierzony, to jednakże osobiście mi to przeszkadzało, bo cała kreacja miała wielki potencjał.

Ogólnie rzecz ujmując książka jest ciekawa i nie żałuję czasu jej poświęconego, aczkolwiek odczuwam niedosyt. Związane jest to z tym, że kreacja mając wielki potencjał powieści psychologicznej, niestety nie została poprowadzona w tym kierunku w sposób precyzyjny i autentyczny pod kątem psychologii jednostki zagubionej.Książkę polecam wszystkim tym, którzy lubują się w literaturze obyczajowej.

 

Życie to iluzja, Tomasz Karandysz, Wydawnictwo Novae Res, 2013, liczba stron 367.

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...