W cudzym domu- Hanna Cygler

Hanna Cygler ponownie stanęła na wysokości zadania pisząc książkę, od której wprost nie można się oderwać. Autorka stworzyła romans historyczny łącząc gatunki z powieścią sensacyjną oraz obyczajową. Uprzednio zyskała sobie wielu wiernych czytelników dzięki trylogii o Zosi Knyszewskiej, która podbiła także moje serce. Ale to właśnie powieść „W cudzym domu” na długo zostanie w mojej pamięci i na pewno kiedyś chętnie znów po nią sięgnę. Hanna Cygler stworzyła bowiem świat literacki, który nie tylko pasjonuje wartką wielowątkowością, ale także doskonale odnosi się do klasycznych powieści pozytywistycznych.

Powieść przenosi nas w lata osiemdziesiąte XIX wieku w okres, gdy pozory, pozycja społeczna, urodzenie, a także ściśle określone obyczaje determinowały codzienną rzeczywistość. Akcja rozgrywa się w najbardziej prężnych i ciekawych miejscach ówczesnej Europy i nie tylko. Autorka nie tylko przenosi nas do takich miejsc jak Warszawa, Paryż, a nawet Syberia, ale także przerzuca swe opowieści w czasie wskazując na przyczyny i skutki danych losów bohaterów. Główną bohaterką jest Luiza Sokołowska, młoda dziewczyna mieszkająca z matką w Paryżu. Jednak, gdy okazuje się, że jej matka podjęła bezwzględną decyzję o wydaniu swej jedynaczki pośpiesznie za mąż za podejrzanego młodzieńca licząc przy tym na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej, Luiza postanawia wyruszyć w podróż do Warszawy, gdzie jak przypuszcza znajduje się jej ojciec i przyjaciółka z czasów szkolnych. Dziewczyna niemal natychmiast postanawia zorganizować swój wyjazd, w czym pomaga jej oddany przyjaciel. Niestety po przyjeździe do Warszawy spada na nią wiele złych wiadomości w związku, z którymi wszelkie plany i nadzieje na nowe , lepsze życie tracą swą moc urzeczywistnienia. Jak potoczą się jej dalsze losy? Zdradzić nie mogę, ale zapewniam, że są niezwykle ciekawe i zaskakujące.

Hanna Cygler stworzyła powieść o interesującej linii fabularnej, a także galerię różnorodnych postaci, których losy przeplatały się wzajemnie podsycając akcję. Zachwycił mnie brak przerysowania postaci, bowiem nie odczuwa się jakiś usilnych starań autorki do przerysowania ich charakterów, ani do zbędnych emocjonalnych wywodów. Opisy są bardzo realistyczne i prowadzą nas przez poszczególne sytuacje i zachowania bohaterów w taki sposób, że można odnieść wrażenie, że historia wydarzyła się naprawdę. Kontrowersyjne odczucia wzbudziła we mnie główna bohaterka Luiza, gdyż szczerze powiedziawszy zdarzało się, że bywała momentami niezmiernie irytująca. Kompozycja językowa natomiast sprawia, że książkę czyta się niezwykle przyjemnie odnosząc przy tym wrażenie, że wcale nie trzyma się w dłoniach przejawu współczesnej literatury.

Powieść jest wielowątkowa, ale wszelkie wątki tak się zgrabnie przenikają, że aż trudno się oderwać od lektury. Do tego wszystkiego autorka doskonale przedstawiła ówczesne realia obyczajowe, a nawet czysto techniczne. Widać, że książka powstała w oparciu o bardzo wnikliwe przygotowanie źródłowe. Muszę jednak przyznać, że jest to literatura typowo kobieca. Pozwala się oderwać od codzienności i ukryć w ciekawej opowieści, ale na pewno nie znajdziemy tu bodźca do refleksyjności, czy poszerzenia horyzontów myślowych. Ale to jedyne zarzuty, bo książkę szczerze polecam wszystkim, którzy mają czasem ochotę podczas czytania po prostu się wyciszyć i odpocząć psychicznie.

Hanna Cygler jest absolwentką skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem z języka szwedzkiego i angielskiego i oczywiście pisarstwem. Wydała już sporą liczbę książek cieszących się sporym zainteresowaniem. Mieszka w Gdańsku ze swoim synem i mężem.

Hanna Cygler, W cudzym domu, Wydawnictwo Rebis, 2013

2 komentarze:

  1. Książka, od której nie można się oderwać jest tym, co tygrysy i mole książkowe lubią najbardziej. Fajnie, że to polska autorka i że zbiera takie laury na blogach :) Dodaję do obserwowanych i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. uwielbiam powieści, które przenoszą nas w inne czasy, a twórczości tej autorki jeszcze nie znam, także najwyższa pora to zmienić :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...