Gdzie jest twój dom, Podróżniku? - Krzysztof Dmowski

Topos Edenu w literaturze gości nie od dziś symbolizując arkadię, miejsce, za którym skrycie tęskni każdy śmiertelnik i wreszcie jako kraina wiecznej, harmonijnej szczęśliwości. Mimo że motyw ten bywa mniej lub bardziej oklepany, a wręcz przeżuwany zazwyczaj w ten sam nudny już sposób, to muszę przyznać z pełną odpowiedzialnością, że Krzysztofowi Dmowskiemu- autorowi powieści „Gdzie jest twój dom, Podróżniku?”, udało się ów topos odkurzyć, odświeżyć, wypolerować i wreszcie- sprawić, by czytelnik znów świadomie zatęsknił do tej archetypowej krainy.

Autor zabiera nas w podróż do Polski lat 80. co rusz przenosząc nas retrospektywnie do początków wieku XX, gdzie w tajemniczy sposób ulokowane zostały wspomnienia głównego bohatera. Głównych bohaterów poznajemy w nietypowych okolicznościach, gdy ich losy jeszcze nie są ze sobą powiązane, ale już pobudzają ciekawość czytelniczą. Brzmi dziwnie? Nic bardziej mylnego. Książka ta jest wyjątkową historią o poszukiwaniu własnego szczęścia i miejsca na świecie, o zakorzenionym w podświadomości pragnieniu powrotu do własnych korzeni i wreszcie, traktuje ona o niezależności, która wyłania się, gdy zachodzi taka potrzeba.

Bohater, Piotr Tymowski zostaje zwerbowany do tajemniczej Sekcji XXL, która za pomocą specyficznych środków motywuje go do prób odnalezienia swoich korzeni w tajemniczym Edenie, który przed laty jego krewny musiał opuścić. Tajemnice przeszłości popychają go i garść innych spadkobierców do powrotu na niedostępną powszechnie wyspę. Odtąd odnalezienie Edenu i rozszyfrowanie zagadek przeszłości zakodowanych w umyśle Piotra stanie się priorytetem ich dalszych poczynań, determinując przy okazji machinę ciekawych wydarzeń. Więcej na temat fabuły zdradzić nie mogę, bo nie chcę Wam popsuć przyjemności odkrywania jej zagadek.
„Gdzie jest twój dom, Podróżniku?”, to początek opowieści o mieszkańcach Edenu. Linia fabularna powieści została tak wykreowana, by czytelnik nie nudził się nawet przez chwilę, gdyż co rusz jest zaskakiwany obrotem wydarzeń, lub świadomością, że elementy układanki tworzą unikalną i ciekawą całość. Brak tu opisów, które nie mają znaczenia, gdyż wszystko ma swoje przyczyny i skutki sprawiając, że jesteśmy nieustannie zaskoczeni. I tu jest najcenniejsza cecha niniejszej powieści- nieprzewidywalność. Wątki łączą się wartko i ciekawie, a całość łączy w sobie konwergencję różnych gatunków. Bowiem odnajdziemy tu elementy fantasy, namiastkę romansu, sporo przygody, a nawet kryminał. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Kompozycja językowa powieści jest bardzo przyjemna w odbiorze, lecz na pewno nie jest banalna. Na uwagę zasługuje tu także fakt, że w treść rozmów postaci i wydarzeń zostały przemycone wartościowe idee, myśli, które warto poddać refleksji, a nawet ciekawostki z rzeczywistości. To wszystko złożyło się w kompozycję powieści, która wciąga już od pierwszych stron i nie sposób się oderwać od lektury nawet na chwilę.

Powieść Krzysztofa Dmowskiego polecam serdecznie szerokiemu gronu czytelników, gdyż przywiązanie do gatunków literackich nie ma tu znaczenia, bo tak jak wspomniałam każdy znajdzie w tej opowieści coś dla siebie. Osobiście nie mogę się już doczekać kolejnych losów spadkobierców Edenu.


Gdzie jest twój dom, Podróżniku?, Krzysztof Dmowski, Wydawnictwo Goneta, Warszawa 2012, stron 333.

Za możliwość przeczytania tej wyjątkowej książki serdecznie dziękuję jej autorowi oraz 
Wydawnictwu Goneta:

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...