Tolkien i C. S. Lewis. Historia niezwykłej przyjaźni - Colin Duriez


 Tolkien i Lewis - znani są na całym świecie jako literackie supergwiazdy - twórcy Śródziemia i Narnii. Obydwaj odgrywali pierwszoplanową rolę w nieformalnej literackiej grupie działającej w Oxfordzie - The Inklings. Jakie były ich relacje? Co umacniało burzliwą przyjaźń tych znakomitych pisarzy?
Książka Durieza zgłębia ich wspólne losy, odkrywając przed czytelnikiem niezwykły świat wielkich pisarzy, których przyjaźń trwała, przeżywając wzloty i upadki, aż do śmierci Lewisa w 1963 roku.


 C. S. Lewis recenzując "Władcę pierścieni" Tolkiena skupił się na próbie wykładni znaczenia i funkcji literatury fantastycznej. Autor recenzji określa "wymyślone stworzenia" pojawiające się w powieści swojego przyjaciela "widzialnymi duszami", po czym zmierza do próby odnalezienia relacji między baśnią, fantastyką a rzeczywistością: 
 A człowiek w ogólności, Człowiek zmagający się z wszechświatem? Czyż w ogóle go dostrzegamy, jeśli nie zauważymy, że jest niczym bohater baśni? Wartość mitu polega na tym, że czerpie ze wszystkiego, co znamy, przywracając wszystkiemu bogactwo znaczeń, które było ukryte pod „zasłoną znajomego”. […] Umieszczając w micie chleb, złoto, konia, jabłko, drogę, nie wycofujemy się z rzeczywistości, ale odkrywamy ją na nowo.
Źródło: Cyt. za: C. Duriez, Tolkien i C. S. Lewis. Historia niezwykłej przyjaźni, przeł. A. Rudnik, Kraków 2011, s. 234. Wszystkie cytaty pochodzą z książki Durieza; w nawiasie podaję numer strony.
Książka Tolkien i C.S. Lewis. Historia niezwykłej przyjaźni stanowi wyjątkowe studium oscylujące wokół nieprzeciętnej relacji dwóch autorów, których dzieła zapadły w serca całej rzeszy fanów.  Studium to odwołuje się do obszernej i precyzyjnie wyselekcjonowanej pod kątem rzetelności zebranych faktów literatury przedmiotu, która stanowi także odrębny obszar zachęcający do dalszych poszukiwań. Miłośnicy twórczości obu Panów będą zachwyceni niniejszą pozycją, gdyż stanowi ona nie tylko opis przyjacielskiej, acz burzliwej przyjaźni obu autorów, ale także filozoficzne ujęcie ich sposobów odbierania sztuki literackiej, fantastyki, a nawet samej rzeczywistości, która w zasadzie scala to wszystko w kompatybilną całość. Osobiście odkryłam wiele interesujących kwestii związanych z postrzeganiem i analizowaniem rzeczywistości przez Lewisa i Tolkiena. Zachęcona tym na pewno sięgnę po książki Lewisa poświęcone filozoficzno-teologicznym wywodom. 
http://engint.blogspot.com/2011/01/cs-lewis-and-tolkien-friendship.html
  Autor książki bardzo umiejętnie ukazał wzajemne wpływy w twórczości obu autorów. Podkreślając, że bez Tolkiena nie mielibyśmy przyjemności poznać tajemniczej Narnii, a bez wpływu Lewisa "Władca pierścieni" nie ukazałby się drukiem. 
Książka jest stosunkowo trudna w odbiorze, więc nie czyta się jej od deski do deski, ale bez wątpienia jest to jej atutem, gdyż pełni rolę nie tylko kopalni wiedzy, ale także studni pełnej skłaniających do refleksji zagadnień o charakterze teologicznym i filozoficznym.

Polecam serdecznie!

Tolkien i C. S. Lewis. Historia niezwykłej przyjaźni, Colin Duriez, Wydawnictwo M, 2011.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu M:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...