Ścięgna konsumpcyjne. Próby z kulturoznawstwa krytycznego - Wojciech Józef Burszta, Mariusz Czubaj

Pod ekscytującym tytułem Ścięgna konsumpcyjne zakamuflowany został obfity zbiór esejów odnoszących się w kontekście krytycznym do współczesnej rzeczywistości. Odnajdziemy tu tematy oscylujące wokół popkultury, kultury, rynku pracy, demokracji, ekonomii, a to wszystko ujęte w kontekście ogólnym, który scala temat konsumpcjonizmu.
 
Książka stanowi swoisty zbiór założeń kulturoznawstwa krytycznego odnoszącego się do codzienności współczesnego człowieka. Zbiór powstał dzięki pracy nowego pokolenia reprezentującego polską myśl antropologiczną i kulturoznawstwo, a wszystko to zostało zredagowane i uzupełnione przez najznamienitsze postacie polskiej sceny kulturoznawczej, czyli W. J. Bursztę i M. Czubaja. Ścięgna konsumpcyjne, to tytuł intrygujący, lecz na pewno nie przypadkowy. Ściśle odnosi się, bowiem do nieco dziwnego składnika, którego nazwa widnieje w spisie składu jednej z konserw, którą zajadano się w okresie późnego PRL-u zazwyczaj podczas wakacji. Mimo że nie do końca jasne było, czym konkretnie są owe „ścięgna konsumpcyjne” (i może nawet lepiej), ale za to smak ogólny konserwy sprawiał sporo przyjemności smakowych konsumentom. Z kolei w kontekście metaforycznym tytuł odnosi się bez wątpienia do współczesnej rzeczywistości, w której przyszło nam żyć pod pryzmatem nieustannej pogoni za produktem, za konsumowaniem, co przeradza się w swoisty konsumeryzm. Z esejów autorów przebija się wspólny mianownik, którym jest studium rynku i określanie mechanizmów rządzących wartościowaniem społeczeństwa. Neoliberalizm "obiera" nas, warstwa po warstwie, do figury konsumenta, do takich właśnie ścięgien konsumpcyjnych, jakimi stajemy się zawsze wówczas, kiedy radośnie podążamy za ofertą rynkowego uczestnictwa w kulturze (opis z okładki).
Teksty składające się na tę książkę, mimo że mają różny charakter, to łączą się w swoistą, kompatybilną całość, która skłania do myślenia nie tylko nad współczesnym sposobem egzystencji, ale także nad jakością codzienności, którą sami tworzymy. Tom ten polecam serdecznie osobom, które oscylują wokół środowisk nauk humanistycznych, społecznych, a także znacznie dalej.
Ścięgna konsumpcyjne. Próby z kulturoznawstwa krytycznego, Pod red.: W. J. Burszty, M. Czubaja, Wynawnictwo Naukowe Katedra, liczba stron: 546, kwiecień 2013


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...