Ambasadorowie- Hanry James

Pisarstwo Henry'ego Jamesa cechuje się finezją, niebagatelną kompozycją językową oraz interesującym przedstawieniem psychologii postaci. Dzieła tego autora nie do końca przystają do naszych czasów w kontekście fabularnym, czy chociażby językowym. Ale właśnie to jest powodem, dla którego należy je zgłębiać, a nawet odnosić się do nich. Klasyka literacka skrywa w sobie wartości, których zwykle brak książkom z aktualnych list bestsellerów, czy nawet tych polecanym aktualnie przez krytyków literackich. Wydawnictwo Prószyński i S-ka postanowiło odświeżyć dobytek dawnych mistrzów pióra i tym samym dać szansę współczesnym czytelnikom odkryć na nową wartościową literaturę. 

Paryż, to wyjątkowe miasto, które niejednokrotnie stawało się muzą artystów parających się sztuką pisarską. Wynika to z klimatu tego wyjątkowego miejsca, ale także z tego, że jest ono niejako stolicą artystów, którzy na przestrzeni lat tworzyli tam wyjątkowe dzieła, ale także zrzeszali się w interesujące, a może nawet kontrowersyjne grupy społeczne. Interesujące jest, iż każdy pisarz uwieczniający Paryż na kartach swoich książek opisuje jego inne oblicze, jakby każdy odczuwał to miejsce w sposób tak subiektywny, że wręcz trudny do opisania w sposób bardziej uniwersalny. 

Henry James w swojej powieści pt. „Ambasadorowie” prezentuje nam Paryż będący przede wszystkim piedestałem świata sztuki i wszystkiego, co jest z nią związane, a co żyje własnym życiem dzięki niej. Autor nie tylko wskazuje na pozytywne i pociągające cechy tego miasta, ale również odkrywa co rusz jego mroczne oblicze. Bowiem okazuje się, że to cudowne miasto jest także miejscem, w którym zło zbyt często przysłania dobro, a moralność i dobre obyczaje zanikają. Autor dokonuje swoistej analizy i szczegółowego porównania różnic międzykulturowych Ameryki i Europy, osadzając je na gruncie obyczajowości swoich postaci. Niniejsza konfrontacja wskazuje, że Ameryka w porównaniu z pozbawionym moralności i dobrych zasad Paryżu wypada na niewinną, a wręcz purytańską. 

James napisał opowieść o mężczyźnie, który przybył z Ameryki do Paryża, by ocalić przed domniemanym upadkiem moralnym syna przyjaciółki. Bohater powieści, melancholijny i wrażliwy Lambert Strether jest człowiekiem w średnim wieku dźwigającym duży bagaż życiowych doświadczeń, a podróż do Europy staje się kolejnym wyzwaniem, ale być może takim, które będzie w stanie znieść wcześniejsze problemy. Spotyka on na swojej drodze wyjątkowych ludzi, którzy pomagają mu spojrzeć na życie z zupełnie nowej perspektywy i odnaleźć w sobie siłę, aby dokonać w nim korzystnych przemian choćby na gruncie duchowym, czy emocjonalnym. Zderzenie z życiodajną młodością, wyjątkową kulturą i energią nowego otoczenia wywołuje w nim unikalne poczuje refleksyjności i tęsknotę za daleką przeszłością. Główna linia powieści Jamesa opiera się właśnie na kwestii tego, czy bohater wykorzystał wszystkie szanse, które podczas swojego życia otrzymał od losu. 

Linia fabularna powieści oparta jest przede wszystkim na prezentacji rozmyślań, refleksji i stanów emocjonalnych bohaterów w stosunku do otaczającej ich rzeczywistości i własnej przeszłości. Szczegółowa narracja pozwala nam na szczegółowe poznanie świata wewnętrznego postaci nieśmiało zachęcając czytelnika do refleksji i zajrzenia w głąb siebie. Kunszt literacki autora jest wręcz nieoceniony. Słowa składają się tu na piękne zdania, które są same w sobie sztuką kreatywnego pisarstwa, wpływając przy tym na wysoką jakość lektury i przyjemność rozkoszowania się tekstem. Wszystko to zostało opatrzone interesującymi, trudnymi relacjami partnerskimi oraz niejednoznacznym zakończeniem. Książka ta zaspokoi oczekiwania czytelnicze nie tylko miłośników literatury amerykańskiej, ale także szczególnie wymagających czytelników, którzy uwielbiają dobrą, jakościową literaturę.

Henry James (1843-1916)- amerykański krytyk literacki, pisarz, teoretyk literatury oraz przedstawiciel realizmu psychologicznego. Napisał wybitne dzieła literackie, które szczególnie wpisały się w kanon literatury nie tylko amerykańskiej, ale i światowej, m.in.: Złota czara, W kleszczach lęku, Skrzydła gołębicy.

Ambasadorowie, Henry James, Prószyński i S-ka, Warszawa 2012

Recenzja została napisana na zlecenie portalu DlaLejdis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...