Ocalone z Titanica - Kate Alcott

Poruszająca opowieść o emocjach i decyzjach, jakich dokonujemy, gdy doświadczamy traumatycznych przeżyć. Odnajdziemy w niej istotne tematy poruszające istotę podziałów klasowych, uczciwości i walki o spełnienie marzeń za wszelką cenę. To wszystko autorka opatrzyła historią o miłości, która nie opiera się na spontanicznych porywach serca, lecz przede wszystkim na racjonalnej decyzji.

Bohaterką książki Kate Alcott jest młoda i ambitna Tess Collins, której marzenia o zostaniu sławną projektantką są skrzętnie unicestwiane przez status społeczny. Tess poznajemy, gdy w roku 1912 postanawia zaryzykować odchodząc z posady pokojówki i krawcowej w domu, w którym jest pomiatana, a jej talenty krawieckie są bezużyteczne. Jednak, gdy udaje się do portu, by znaleźć nowego pracodawcę wydaje się, że los się do niej wreszcie uśmiechnął. Pełna motywacji i pragnienia zmiany zaciąga się na niewiarygodnych rozmiarów, luksusowy statek Titanic, jako pokojówka sławnej projektantki Lucile Duff-Gordon. Największym marzeniem Tess jest wejście w świat mody i zdaje się, że właśnie Lucile może, a nawet chce jej to umożliwić. Dziewczyna wyrusza więc w podróż, przepełniona przekonaniem, że właśnie w Ameryce spełnią się jej marzenia, a życie stanie się łatwiejsze i pozbawione konieczności usługiwania innym. Na pokładzie statku jednak okazuje się, że jej pracodawczyni jest niezwykle trudną we współżyciu osobą, której nastroje zmieniają się niemal w okamgnieniu. W międzyczasie Tess poznaje dwóch zupełnie różnych mężczyzn: pełnego uroku marynarza oraz interesującego milionera z Chicago. Niestety całą przygodę na statku brutalnie przerywa katastrofa, w wyniku której tylko niewielkiej liczbie ludzi udaje się przeżyć. Ocaleli po dotarciu do brzegów Ameryki zostają zaangażowani w śledztwo dotyczące przyczyn tragedii. Okazuje się, że najprawdopodobniej pracodawczyni Tess ocalała kosztem innych, a na dodatek nie pomogła tonącym. Rozpoczyna się istna nagonka prasowa na sławną projektantkę i jej męża, przez co Tess zostaje wplątana w wiele niezręcznych sytuacji.

Kate Alcott porusza w swojej powieści kwestie niezwykle istotne bowiem dotyczące życiowych wyborów, uczciwości i silnych emocji w obliczu specyficznych sytuacji. Niemal wszystkie wątki zostały oparte na próbie odpowiedzi na najważniejsze pytanie związane z katastrofą Titanica, a mianowicie: dlaczego tylko jedna szalupa zawróciła po tonących? Właśnie na tym pytaniu autorka zbudowała całą fabułę, którą niejako można podzielić na dwa główne nurty. Pierwszym jest tu oparta na faktach kwestia przesłuchań i śledztwa komisji w sprawie przyczyn tragedii statku. Natomiast drugim, czasem zdawałoby się, że pobocznym wątkiem są losy Tess i pozostałych postaci. Wątki te przenikają się wzajemnie, aczkolwiek zarzutem tu może stać się fakt, że wiele spraw, którym poświęcono w powieści wiele uwagi i miejsca, nie zostaje doprowadzonych przez autorkę do końca. Jednak na szczęście na końcu powieści odnajdziemy notę od autorki, w której wskazuje ona, co wydarzyło się z niektórymi rzeczywistymi postaciami ocalałymi w katastrofie. Co pozwala czytelnikowi uzmysłowić sobie także, jakie były dalsze losy niektórych bohaterów powieści. Zakończenie pozwala co prawda na domyślenie się przyszłych losów Tess, aczkolwiek wszystkie pozostałe wątki, które były równie istotne zostały urwane w nieatrakcyjny sposób. Natomiast cała fabuła jest zwarta i porywa w miarę lektury, co nie pozwala na odłożenie książki choć na chwilę. Na uwagę zasługuje także kompozycja językowa, która jest tu dość interesująca, gdyż przebrzmiewa w niej nuta dziennikarskiego warsztatu autorki. Zdania układają się w rzeczowe przekazy informacji na temat losów bohaterów i ich reakcji na sytuacje, w jakich się znaleźli. Nie odnajdziemy tu rozległych opisów, ani tym bardziej poetyckich metafor, a raczej umiejętnie przedstawione fakty fabularne opatrzone niczym nie zmąconą formą.

Powieść Kate Alcott jest książką, którą zdecydowanie mogę polecić, gdyż czyta się ją bardzo przyjemnie, a przy okazji możemy się z niej dowiedzieć kilku ciekawych informacji na temat legendarnej katastrofy Titanica i osób w niej uczestniczących. Autorka wykazała się ciekawym ujęciem tak trudnej kwestii, jaką jest próba osadzenia wątków fikcyjnych na tle rzeczywistych wydarzeń.

Ocalone z Titanica, Kate Alcott, Prószyński i S-ka, Warszawa 2012

4 komentarze:

  1. Muszę sobie zapisać tytuł by przy najbliższej wizycie w bibliotece ją poszukać.

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo fajna książka... pozwala odetchnąć

    OdpowiedzUsuń
  3. "Titaniciem" interesowałam się od zawsze i to chyba dzięki przepięknemu filmu. "Ocalone z Titanica" chociaż były dobre, zawierały mało opisu samej katastrofy. Wszystko działo się szybko i akcja była poświęcona bardziej pod dalsze wydarzenia. Książka miła, ale nie powalająca.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...