Ucieczka z krainy wiecznego śniegu - Stephan Talty

Ucieczka z krainy wiecznego śniegu to niezwykła powieść oparta na autentycznych wydarzeniach związanych z historią XIV Dalajlamy, który zmuszony był opuścić Tybet w celu ukrycia się przed śmiertelnym zagrożeniem niesionym ze strony chińskich okupantów. Powieść jest także relacją z anty-chińskiego powstania w Lhasie oraz swoistym obrazem niezwykłego społeczeństwa tybetańskiego, które było w stanie cierpieć, a nawet oddawać swoje życie za wiarę i za ucieleśnienie swego bóstwa.

Tybet jest krainą, która dzięki swoim walorom geograficznym i kulturowym kojarzona jest z wyjątkowym spokojem mnichów oddających się wiecznej medytacji oraz z zakątkami tak niedostępnymi dla stóp przeciętnego obieżyświata, że wręcz magicznymi. Kraj usytuowany na samym dachu świata nazywany jest Krainą Wiecznego Śniegu, czy Buddyjskim Sanktuarium. Niestety te wszystkie idylliczne nazwy i skojarzenia związane z życiem religijnym i sytuacją geograficzną Tybetu nie oddają cierpienia Tybetańczyków, które od wielu lat jest wynikiem tego, że ich kraj nie może cieszyć się polityczną niezależnością i wolnością w każdym tego słowa znaczeniu. Stephan Talty napisał książkę będącą esencją wydarzeń związanych z okupacją Tybetu od lat 50' oraz z ucieczką z nieistniejącego kraju XIV Dalajlamy uważanego za jego serce i istotę.

Autor przenosi czytelnika w czasie do 1959 roku, gdy Tybet stanął nad przepaścią, a władza chińska obejmowała powoli i boleśnie pełną władzę nad nim. Talty umiejętnie tworzy portret Dalajlamy, który staje przed najtrudniejszym wyborem w życiu, którym ma być ucieczka z cudownej posiadłości w stolicy kraju do Indii, gdzie czekała na niego wolność i względne poczucie bezpieczeństwa. Jego serce jest rozdarte, bowiem zdaje sobie sprawę, że to właśnie on jest uznawany za ucieleśnienie duszy Tybetu, a jego ucieczka oznacza pozbawienie kraju duchowego przywódcy. Dalajlama postanawia uciekać przez Himalaje wraz z trzystu osobową eskortą, mimo że powodzenie podróży graniczy z cudem, gdyż na każdym kroku czai się niebezpieczeństwo ze strony chińczyków. Poznajemy nie tylko emocjonującą ucieczkę duchowego przywódcy i historię okupacji Tybetu, ale także obraz dorastającego przywódcy duchowego i jego metamorfozę.

Stephan Talty napisał poruszającą opowieść o Tybecie i najważniejszym człowieku, który uważany jest za jego serce. Największą zaletą powieści jest fakt, że autor nie opatrzył jej przesadnym patosem ani sentymentalizmem, który zwykle wręcz wypływa z książek pochodnego gatunku. Dzięki szczeremu i prostemu przelaniu rzeczywistości na papier, możemy poczuć istotę opowieści i sytuacji, w jakiej znalazł się bohater opowieści i jego naród. Kompozycja językowa jest płynna i swobodna, co pozwala czytelnikowi na zagłębienie się w snutą opowieść. Autor umiejętnie prezentuje gamę mentalności Tybetańczyków, ich obyczajowości i sposobów reagowania na nadchodzące zagrożenie. Autor ściąga maskę, którą opatrzony jest mit o Tybecie wskazując nie tylko na jego magię i wyjątkowość, ale przede wszystkim na brutalną rzeczywistość, z jaką zmaga się od lat ta kraina. Książka pozbawiona jest sensacyjności i sztucznej próby wstrząśnięcia czytelnikiem. W zwyczajny, prosty, ale i ciekawy sposób opowiada o niewielkim kraju, który w pewnym momencie swej burzliwej historii stanął oko w oko z obcą, okrutną siłą okupantów gotowych złamać ich istotę i tożsamość.

Stephan Talty wzbogacił swoją opowieść o Tybecie i samym Dalajlamie interesującymi dodatkami w postaci słowniczka i opisu pojawiających się w powieści postaci. Na całą historię składają się autentyczne wspomnienia, reportaże i świadectwa. To wszystko tworzy lekturę fascynującą i pełną prawdy o współczesnym świecie i jego istotnej sprawie, która dotyka sumienia ludzi na całym świecie od przeszło 50 lat. Serdecznie polecam niniejszą powieść, gdyż nie jest ona zbiorem suchych faktów zebranych w zgrabną całość, ale wyjątkowo emocjonalną opowieścią o narodzie gotowym stanąć twarzą w twarz w obronie swej tożsamości i ukochanego duchowego przywódcy.

Ucieczka z krainy wiecznego śniegu, Stephan Talty, Wydawnictwo SQN, 2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...