Odmieniec - Philippa Gregory
 „ – Rzeczywiście. Może po prostu taką ma naturę. Może to stworzenie inne od tych, które znamy. Jak odmieniec: ktoś, kto nie przynależy do miejsca w którym się znalazł.” [s.238]

Philippa Gregory jest autorką powszechnie znaną dzięki swojej powieści historycznej zatytułowanej „Kochanice Króla”, która doczekała się ekranizacji zdobywając przy tym  rzeszę zachwyconych fanów. Autorkę charakteryzuje lekkie pióro oraz zamiłowanie do faktów historycznych, które precyzyjnie lecz nienachalnie wplata w fabuły swoich powieści. I tym razem dała tego świadectwo pisząc książkę „Odmieniec”, która jest pierwszym tomem z nowego cyklu „Zakon Ciemności”.
            Opowieść przenosi nas w czasie do roku pańskiego 1453, który przepełniony był lękami światopoglądowymi, przeświadczeniem o zbliżającym się końcu świata i jego namacalnych przejawach w codzienności, a także trudnym acz wyraźnym podziałem na świat chrześcijan i heretyków. To wszystko tworzy rzeczywiste tło historyczne i obyczajowe późnego średniowiecza, w którym przyszło się odnaleźć kilku nad wyraz mądrym życiowo bohaterom historii. Nastoletnia złotowłosa Izolda zostaje zamknięta w klasztorze, by nie mogła dziedziczyć po swoim ojcu. Okazuje się jednak, że w owym klasztorze zaczynają się dziać niepokojące rzeczy na podstawie, których zdaje się, że zamieszkujące go zakonnice popadły w obłęd lub zostały opętane przez złe siły. Na odsiecz przybywa młody i uzdolniony inkwizytor Luca w celu przeprowadzenia wyjaśniającego sprawę dochodzenia. Zarówno Izoldę i Lucę, jak i ich wiernych przyjaciół czekać będzie kilka wyjątkowych przygód.
            Philippa Gregory napisała wciągającą i pełną ciekawych zwrotów akcji historię, osadzając ją przy tym w realiach obyczajowych i światopoglądowych późnego średniowiecza. Opowieść już od pierwszych stron wzbudza czytelniczą ciekawość zniechęcając do odłożenia książki choćby na chwilę. Fabuła snuje się płynnie i z wyczuciem. Na uwagę zasługuje także kreacja postaci, które są niezwykle różnorodne i bardzo przyjemne w odbiorze. Z kolei kompozycja językowa jest płynna i lekka przez co książkę czyta się bardzo szybko. Książkę polecam szczególnie tym, którzy lubią opowieści przygodowe z nutką tajemniczości oraz osadzone w przeszłości. "Odmieniec" jest bez wątpienia wstępem do cyklu, ale jest na tyle udany by z niecierpliwością oczekiwać kolejnych tomów.


Philippa Gregory, Odmieniec, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2013

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu:

4 komentarze:

 1. Czuję się bardziej niż zaciekawiona tą pozycją. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już jedną recenzję tej książki, również bardzo pozytywną. Będę rozglądała się za tą pozycją w księgarniach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję chęć zapoznania się z tą pozycją ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam właśnie recenzję tej książki na innym blogu. Jestem nią zaintrygowana.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...