Wojna na ściany. BANKSY

"W graffiti właśnie o to chodzi, o kreatywny, pokojowy protest. Chodzi o jedną osobę, która jest w stanie coś zmienić. (...) Banksy odniósł sukces jako interwencjonista, a jego wyczucie miejsca i sytuacji jest genialne. "

Banksy- jego twarzy nikt nigdy nie widział, ale prawie każdy otarł się o jego twórczość. Stał się absolutnym fenomenem na skalę światową zdobywając uznanie i sławę dzięki unikalnemu łączeniu technik szablonowych z graffiti oraz umieszczając swoje prace w nieprzeciętnych miejscach przestrzeni miejskiej i nie tylko.

Postrzeganie sztuki ulicznej i przejawów kultury alternatywnej w ostatnich latach przechodzi swoistą metamorfozę- od stereotypowych przekonań utożsamiających tę sztukę z wandalizmem po akceptację, aż wreszcie po próbę docenienia i uznania (czego przejaw można dostrzec w mainstreamowych mediach i pojawianiu się artystów ulicznych w instytucjach kulturalnych). Właśnie taką drogę przebył Banksy, który znany jest nie tylko z wypełniania przestrzeni miejskiej niezwykłymi obrazami graffiti, ale przede wszystkim z nowatorskiego ujęcia za ich pomocą swojego światopoglądu. Jego prace zazwyczaj są specyficznym, często groteskowym komentarzem do aktualnych wydarzeń w jego rodzimej Wielkiej Brytanii (krytyka konsumeryzmu, czy ujęcie na banknotach twarzy Diany zamiast Królowej), ale także na całym świecie (np. prace na murze dzielącym Strefę Gazy i Palestynę). Prace Banksy'ego naznaczone są inteligentnym humorem oraz trafnym ujęciem rzeczywistości społecznej, wydarzeń politycznych, czy uderzających w kulturę konsumpcjonizmu. Banksy, bowiem nie tyle informuje świat o swoich przekonaniach, ale przede wszystkim skłania do refleksji zaczepiając za pomocą swoich prac zwykłych przechodniów. Jego sztuka dotyka wprost, bez pośrednictwa instytucjonalnego. 

"Wszyscy artyści są gotowi na to, by cierpieć za swoją sztukę, 
czemu tak niewielu jest gotowych na to, by się nauczyć rysować?"

Wyrazem i swoistym manifestem twórczości tego artysty jest album zatytułowany „Wojna na ściany”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Sine Qua Non. Niniejszy tom stanowi przegląd i retrospektywę twórczości Banksy'ego z lat 2001 – 2005 opatrzone jego autorskimi komentarzami. Symbole rzeczywistości politycznej oraz zwierzchniej władzy, ikony popkultury, fragmenty przestrzeni publicznej stają się tu tłem, a w zasadzie wyrazem artystycznym pacyfistycznego artysty, który oprócz wyrażenia siebie zachęca tu do działania i zmiany postrzegania. „Wojna na ściany” jest niejako obszernym listem do odbiorców, w którym nie tylko odsłania nam odrobinę siebie, ale także wskazuje już nie jedynie obrazem ale i słowem, czym jest dla niego kultura alternatywna.  Na uwagę zasługuje również sposób wydania albumu, który urzeka jakością prezentowanych fotografii, przyjemną dla oka typografią oraz uczciwym przekładem słów Banksy'ego. 


"Lubię myśleć, że wciąż mam jaja, żeby w zachodniej demokracji 
anonimowym głosem przypominać o tym, w co nikt już nie wierzy, 
o takich rzeczach jak: pokój, sprawiedliwość i wolność."

Banksy w swojej pracowni/źródło zdjęcia: http://www.banksy.pl/


Za ten piękny album będący prezentacją części dorobku artystycznego Banksy'ego 
serdecznie dziękuję wydawnictwu:

A oto próbka najpopularniejszych prac Banksy'ego, które wywarły szczególny wpływ na przestrzeń miejską lub będąc bodźcem do refleksyjności:

źródło: http://www.banksy.pl/
 Przy stacji Turnpike Lane w Londynie znajduje się niniejsza praca Banksy’ego, odnosząca się do obchodów 60-lecia koronacji królowej Elżbiety, ale także niewolniczej pracy dzieci. Artysta wykonał ją na ścianie sklepu z tanimi przedmiotami, z których większość pochodzi z krajów trzeciego świata i są efektem pracy małoletnich.


http://art.blox.pl/2006/03/Banksy-artystyczny-guerrila.html

Krytyce poddał Banksy także mur segregacyjny oddzielający Palestynę od Strefy Gazy pozostawiając tam kilka swoich prac.

http://galerie.platine.pl/banksy-na-murach-g38220.html 

 

<--- Homo economicus, Los Angeles

Konsumeryzm w ujęciu Banksy'ego

http://galerie.platine.pl/banksy-na-murach-g38220.html
Sceny z życia małżeńskiego --->
Mieszkańcy okolicy protestowali przeciwko
usunięciu niniejszej pracy
http://blueredporter.blox.pl/2009/06/Banksy.htmlBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...