ZAPACH GORZKICH POMARAŃCZY- KATE LORD BROWN

Napisana z rozmachem i pobudzająca wyobraźnię opowieść o trudnych wyborach, niebanalnej miłości, sekretach przeszłości i nowych początkach, które zawsze determinują codzienność życia. Kate Lord Brown napisała powieść wielowątkową, która zdecydowanie podnosi poziom w zakresie literatury kobiecej. Autorka bowiem stworzyła cudowną kompozycję literacką opartą na ciekawych postaciach i tle egzystencjalnym.

„Zapach gorzkich pomarańczy” autorstwa Kate Lord Brown jest jawnym dowodem różnic, które dzielą literaturę kobiecą runku zachodniego od propozycji polskich wydawców i autorów, którzy postępują stosunkowo przewidywanie, niemal schematycznie, a już na pewno nie w sposób na tyle wartościowy, by móc powiedzieć, że książka wnosi coś w życie czytelnika, czy skłania do refleksji. Na szczęście sięgając po „Zapach...” nie doświadczymy powyższego, gdyż autorka zaserwowała czytelniczkom powieść, która posiada rozbudowane tło behawioralne i społeczne, mimo że oczywiście sama miłość odgrywa tu istotną rolę. Wątek miłosny został tu podjęty w sposób niebanalny dzięki czemu nie można tej pozycji porównać do taniego romansu. Uczucia rozgrywają się tu na tle historycznym i współczesnym, na których wielkie nadzieje, ideały i zderzenie z rzeczywistością dają swój wyraz.

Akcja książki prezentowana jest w dwóch wątkach: współczesnym i sprzed kilkudziesięciu lat, które przenikają się wzajemnie w miarę lektury. W części współczesnej Emma- znana perfurmier i kobieta brzemienna, po śmierci ukochanej matki i zdradzie swojego partnera postanawia zacząć swoje życie od nowa wyjeżdżając do Walencji. Tam spróbuje zacząć wszystko od nowa i zmierzy się z duchami przeszłości i przyszłości.
Z kolei w części poświęconej retrospekcjom przeniesiemy się do Hiszpanii, która była w tym czasie pochłonięta wojną domową. Autorka zbudowała tu bardzo wiarygodny i rzetelny obraz ówczesnej rzeczywistości społecznej oddając zmagania zwykłych ludzi z okrutną codziennością.

Powieść Brown jest historią, która nie ogranicza się jedynie do oscylacji wokół wątku miłości, próby odnalezienia swojego miejsca w życiu i poczucia szczęścia, ale staje się przede wszystkim wyrazem poszukiwania siebie i własnej tożsamości, a także znaczenia historii w codziennym życiu i pojmowania świata.

Kate Lord Brown jest absolwentką filozofii i historii sztuki. Przez lata pracowała jako rzeczoznawca dzieł sztuki. „Zapach gorzkich pomarańczy” jest jej debiutancką powieścią. Obecnie autorka pracuje nad kolejną książką.

Zapach gorzkich pomarańczy, Kate Lord Brown, Prószyński i S-ka, Warszawa 2013.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...