ASMODEUSZ. PORTRETY – Jolanta Knitter-Zakrzewska


Fascynacja drugim człowiekiem,
obsesja, uzależnienie psychiczne-
to wszystko może być tylko iluzją,
w której tkwimy silniej niż w rzeczywistości


Asmodeusz. Portrety, to pozycja literacka, która wstrząsa refleksyjnością, zasmuca serce, porusza do głębi zespoły neuronów w korze mózgowej, ale przede wszystkim... skłania do myślenia, do weryfikacji wyznawanych świadomie lub podświadomie prawd życiowych.

Książka jest zbiorem siedmiu swoistych opowiadań oscylujących wokół wyborów życiowych, które determinują nasze życie i określają to, kim de facto jesteśmy. Autorka w interesujący sposób prezentuje czytelnikom kilku bohaterów, którzy zmagają się z decyzjami, których znaczenia często nie są w stanie sobie do końca uświadomić. Poruszane są tu bardzo istotne dla życia każdej jednostki wątki związane z nieustannym balansowaniem na granicy dobra i zła, braku świadomości samych siebie i relacji, które są przecież determinantami naszej codzienności. Autorka uzmysławia czytelnikowi, że aby żyć dobrze, musimy żyć świadomie, mimo że wygodniej jest wręcz przeciwnie. Często uciekając przed sobą, rzeczywistością, wewnętrznymi obsesjami stajemy się nieczuli i zamknięci na impulsy wskazujące, że należy inaczej.

Poza fascynującą głębią kontekstową mamy tu także do czynienia z piękną i interesująco odmienną kompozycją językową. Wszystkie opowiadania łączy ze sobą nieszablonowe ujęcie tematów oraz skłaniający do refleksji charakter treści. Jest to pozycja, którą każdy powinien przeczytać bez względu na upodobania gatunkowe, gdy jestem przekonana, że każdy w niej znajdzie jakąś wartościową myśl zmieniającą aktualny obraz rzeczywistości, lub chociażby przypomnienie o tym, co należy doceniać każdego dnia, by nasze wybory były słuszne. Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...