The Story of Film - Odyseja filmowa - Mark Cousine

The Story of Film - Odyseja filmowa to projekt całkowicie nieprzeciętny, bowiem jest to składająca się z 15 części i obejmująca 12 dekad opowieść o historii światowego kina.

The Story of Film - Odyseja filmowa, to wciągający wielowątkowy dokument, w którym historia filmu została opowiedziana chronologicznie i z prawdziwie artystyczną estetyką, co sprawia, że nie sposób oderwać oczu od ekranu. Opowiadając dzieje kina, Cousins mimo plastycznej chronologii wydarzeń swobodnie przemieszcza się między poszczególnymi okresami, kontynentami, tendencjami. I znajduje przy tym powiązania w ruchach artystycznych, objawiających się na przestrzeni dekad motywach filmowych, czy w wyrazach artystycznych.
Niezwykłość tej kompozycji polega również na tym, że opowieść toczy się subiektywnym okiem Marka Cousinsa, irlandzkiego reżysera i wybitnego krytyka filmowego, dla którego kino jest największą życiową pasją. Projekt jest adaptacją jego książki o tym samym tytule. Twórcy The Story of Film odwiedzili najważniejsze w zakresie rozwoju sztuki filmowej miejsca i przeprowadzili wywiady z wielkimi osobowościami, wśród których znaleźli się m.in. Stanley Donen, Gus van Sant, Lars von Trier, Roy Andersson, Claire Denis, Bernardo Bertolucci, Robert Towne, czy Jane Campion. W ten sposób powstała superprodukcja, która nie tylko poszerza horyzonty wiedzy o sztuce filmowej i jej historii, ale także uczy dostrzegać metaforyczność obrazu i pomaga tym samym odkrywać intencje twórców filmowych.
Reżyser i narrator zarazem prezentuje swoje spojrzenie na kino w sposób emocjonalny i głęboko refleksyjny, budząc tym samym wyjątkowy klimat. Nie brakuje tu jednak precyzji w podawaniu faktów, objaśnianiu zależności, analizie i interpretacji takich elementów jak: kompozycja, dźwięk, światłocienie.
Oglądając niniejszą serię odcinek po odcinku, mimo że historia kina nie była mi wcześniej obca, czułam się nieustannie zaskakiwana i oczarowana. Dlatego z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że The Story of Film - Odyseja filmowa to nie tylko esej dokumentalny dla osób interesujących się historią kina, ale także doskonała okazja do zatopienia się w błogiej refleksji nad filmem, sztuką i postępem. 
Myślę, że każdy kto kocha oglądać filmy i lubi się nad nimi zastanawiać, odkrywać je, rozmyślać o ich przekazie lub charakterze, będzie zachwycony projektem Marka Cousina. 

Recenzja powstała dla portalu dlaLejdis.pl

 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...