Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila. Biografia K.K. Baczyńskiego - Wiesław Budzyński

"Krzysztof Kamil Baczyński, człowiek i poeta wielkiej wyobraźni, żarliwy wyznawca i głosiciel trudnej miłości ojczyzny, pełen niepokojów i mrocznych przeczuć, którym dawał wyraz w swych strofach, nie był lekkomyślnym chłopcem, ale człowiekiem nad wiek dojrzałym i świadomym miejsca, w którym postawiła nas historia (...)." Jerzy Ficowski

Pomimo, że życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego trwało niezwykle krótko, owiane jest legendą, która porusza i inspiruje ponadczasowo. Był mężczyzną pełnym niepokojów i głębokich doświadczeń, oraz jednym z najzdolniejszych i świetnie rokujących  poetów pokolenia Kolumbów. Historię młodego twórcy, który odznaczał się głębokością myśli i świadomością życia i rzeczywistości, którą wyznaczył mu los, dopełniła śmierć w Powstaniu Warszawskim.

Książka Wiesława Budzyńskiego powstała w oparciu o trwającą wiele lat wędrówkę pisarza śladami Baczyńskiego. Autor skompletował unikatową dokumentację, na którą składają się relacje osób z bliskiego otoczenia poety, dokumenty tworzące jego życiorys. Autor prezentuje nam dane o życiu Baczyńskiego rozpoczynając od rodzinnej historii, poprzez dzieciństwo, lata szkolne i małżeństwo z Barbarą, a także śmierć. Wszystko zostało tu oddane z wielką rzetelnością, co poświadczają nawet szczerze ukazane wątpliwości lub sprzeczne informacje, które badacz pozostawia do oceny samego czytelnika. Budzyński jako pierwszy biograf ujął przemianę ideową poety, oraz przedstawił motywy, które skłoniły Baczyńskiego do walki o niepodległość.

Wiesław Budzyński obnaża przed nami nie tylko świat Baczyńskiego, ale także w niesamowity sposób ukazuje Warszawę w okresie dwudziestolecia międzywojennego i okupację. Ta książka mimo że jest przesiąknięta smutkiem oraz duchem tragedii całego pokolenia, pozwala spojrzeć na Baczyńskiego jak na osobę z krwi i kości, a nie jedynie jak na legendę. Serdecznie polecam tę pozycję nie tylko fanom twórczości Baczyńskiego, lecz wszystkim tym, którzy szukają inspirujących historii oraz rzetelnego obrazu naszego kraju z okresu okupacji.

Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila. Biografia K.K. Baczyńskiego, Wiesław Budzyński, Wydawnictwo M, Kraków 2014.

Za tę wyjątkową książkę serdecznie dziękuję:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...