Królewska nierządnica - Gillian Bagwell

Oszałamiająca kariera pięknej Nell Gwynn, która zdobyła serca Anglików i ich władcy - cytat z okładki

Gillian Bagwell oparła swoją powieść o autentyczną historię Nell Gwynn, która stała się królewską kochanką. Autorka prowadzi czytelnika przez najważniejsze etapy życia Nell, okraszając je ciekawostkami historycznymi i teatralnymi z ówczesnej XVII-wiecznej Anglii, a także fikcją literacką budowaną na domysłach, co do losów bohaterki.

Tytułową ladacznicą jest Nell Gwynn, której historia przypomina opowieść o Kopciuszku (oczywiście pomijając kwestie moralności). Czytelnik poznaje ją, jako młodą dziewczynę zmuszaną przez matkę- alkoholiczkę do ciężkiej pracy przy sprzedaży ostryg. Życie młodej Nell nie jest łatwe, gdyż nie raz cierpi głód oraz doskwiera jej przemęczenie, a w dodatku żyje w obskurnych warunkach małego mieszkanka. Jednak pewnego dnia jej los poniekąd się odmienia, gdyż trafia z pomocą ukochanej siostry do domu publicznego, w którym ma raczyć gości swoim towarzystwem w zamian za mieszkanie. Pomimo, iż teraz nie brak jej jedzenia oraz ciepłego kąta do spania, jej codzienność wypełniona jest bólem i poczuciem nieszczęścia. Aż do momentu, gdy poznaje grupę aktorów, których sceniczne opowieści porywają jej serce. Punktem zwrotnym w jej życiu i jak się okaże- karierze, jest możliwość zatrudnienia się w teatrze, jako sprzedawczyni pomarańczy. Dzięki tej pracy dziewczyna ma możliwość poznać wysoko postawionych ludzi, zaprzyjaźnić się z osobami z towarzystwa aktorskiego, a wreszcie zauroczyć ich swoją osobowością i urodą. Nell zakochuje się w teatrze, a sztuki ogląda z zapartym tchem, zapamiętując przy tym każde wypowiedziane na deskach sceny słowo. I właśnie ta głęboka nowa miłość- miłość do teatru popycha ją w stronę aktorstwa. Jej uroda, talent komediowy, a także uroczy sposób bycia sprawiają, że publika jest nią co raz bardziej oczarowana, a zamożni panowie marzą o posiadaniu jej wdzięków na wyłączność. Nell oczywiście postanawia to wykorzystać i tak po niedługim czasie trafia do królewskiej sypialni, a jej życie zmienia się całkowicie.

Książka jest swoistym połączeniem powieści romansowej i historycznej, ale odnajdziemy w niej także wątki kojarzone z kryminałem, sensacją, czy powieścią obyczajową. Próba konkretnej klasyfikacji gatunkowej tej książki, była by więc zbyt dużym jej uproszczeniem. Powieść obfituje w erotyczne opisy życia i preferencji seksualnych ówczesnych Anglików. Czasem były one zbyt dosadne, a wręcz brutalne. Jednakże wydaje mi się, że nakreślone w rzetelny, autentyczny i pozbawiony patosu i romantyzmu sposób, wzbogaciły tę powieść prawdą. Prawdą, która mimo że brutalna i trudno czasem przez nią przebrnąć bez nieprzyjemnego wzdrygnięcia, jest nadal prawdą, a to największa z zalet. Niniejszy wstrząs wynika zapewne z tego, iż czytelnicy są przyzwyczajeni do pięknych, subtelnych i rozanielonych opisów scen erotycznych, w których seks jest nie tylko doświadczeniem fizycznym, zmysłowym, ale także niemal duchowym. Tu jednak został on ukazany w swojej najbardziej powierzchownej postaci, czyli związanej z czystym, biologicznym zaspakajaniem potrzeb seksualnych, bez patrzenia na kwestie moralności czy romantyzmu. Kolejną poruszającą kwestią ujętą w książce jest przedmiotowe przedstawienie roli kobiety w ówczesnym świecie pełnym rozpusty. Momentami ciężko było czytać i pogodzić się z takim stanem rzeczy, ale przecież tak właśnie to wyglądało. Bohaterkę ciężko jest poddać moralnej ocenie za jej sposób życia i podejście do własnej seksualności, którą widziała jedynie, jako narzędzie zaspakajania męskich potrzeb. Bo tak naprawdę niemal od narodzin nie znała innego sposobu na życie, a ludzie, których spotykała na swojej drodze nie próbowali jej wyprowadzić z błędu. To niesamowite, że autorce udało się stworzyć tak wiarygodną i wzbudzającą ambiwalentne odczucia postać. Nell jest bowiem, z jednej strony odrażająca ze względu na swoje lubieżne zachowania i brak krępacji, a jednocześnie tak urocza i usilnie pożądająca jakichkolwiek okruchów szczęścia, że czytelnik nie może jej nie pokochać. Początek powieści wywołuje, więc skrajne odczucia przez brutalne opisy pełne przemocy i erotycznych podniet, lecz dalsze losy bohaterki zostały osnute mgiełką spełniających się marzeń- niczym Fenix z popiołów. Pomimo, że naiwność bohaterki bywała irytująca, to bez wątpienia jej kreacja literacka jest prawdziwym mistrzostwem. Powieść została napisana wciągającym i przystępnym językiem. Natomiast kompozycja fabuły dostosowana została do oczekiwań czytelniczych, tak by nie dało się oderwać od lektury.
Królewska nierządnica jest debiutancką powieścią Gillian Bagwell, aczkolwiek niezwykle udanym. Książka porywa w świat XVII-wiecznej Anglii i wprowadza w losy głównej bohaterki. Autorka ukończyła studia aktorskie, po czym została reżyserką i producentką teatralną. Napisała także powieść romansową The September Queen.


Królewska nierządnica, Gillian Bagwell, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2012

5 komentarzy:

 1. Na "Królewską nierządnicę" mam ochotę już od dłuższego czasu :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. trzeba przyznać, że książka zapada w pamięć i co ciekawe budzi wiele sprzecznych emocji... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawiałam się właśnie jakiś czas temu, czy warto historię przeczytać, ale słyszałam tyle negatywnych opinii, że odpuściłam. Teraz znowu się zastanawiam :P

  Mogę podpytać, czy nie miałaś problemów z tym, by przy linkwithin pokazywały Ci się różne notki? U mnie pokazują się tylko cztery i nie mam pojęcia dlaczego :(

  Ps. Na początku lepiej wyłączyć to captcha.

  OdpowiedzUsuń
 4. bo to właśnie jest dość kontrowersyjna kwestia, czy da się tę powieść lubić czy nie. wydaje im się, że nie jest to literatura, która poszerza nasze czytelnicze horyzonty, ale za to na pewno zapada w pamięć i oddziałuje na emocje. więc opinia jest tu bardzo ambiwalentna. mnie zniechęcały wulgarne, płytkie opisy kwestii erotycznych, ale tak na prawdę myślę, że zostały one przedstawione bardzo naturalistycznie i to było ważne.

  co do linkwithin, to podczas logowania się do niego jest tam rozwijana opcja z zapytaniem ile ikon ma być wyświetlanych i max jest 5 właśnie :)

  ad. PS. co to jest captch?

  OdpowiedzUsuń
 5. nie "im" tylko "mi"... przepraszam ,literówka w komentarzu wyżej :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...