Alan w Krainie Skanlandii. Opowieści ze Świata Skanlandii - Krzysztof Dmowski

„Alan w Krainie Skanlandii” Krzysztofa Dmowskiego, to doskonała powieść z gatunku fantasy, w której akcja toczy się wartko, postacie zostały ciekawie naszkicowane, a to wszystko dopełnia wykorzystanie motywu podróży w czasie.

Opowieść ma swój początek w krainie Skanlandii, która została opanowana przez nieprzeniknione siły zła, co zaburzyło wszelki ład i porządek, sprawiając przy tym, że życie ludzi stało się ciężkie i pełne niepokoju o przyszłość. Krainą zawładnęli słudzy złego boga Devidiara stojącego w opozycji dla miłościwego, aczkolwiek wymagającego bezwzględnego posłuszeństwa boga Joanosa. Pogrążony w mroku i przelanej krwi świat oczekuje nadejścia bohatera, o którym wspominają dawne przepowiednie. W odpowiednim momencie pojawia się Alan, który trafia w centrum złych wydarzeń i nie znając zastanej rzeczywistości pakuje się w same kłopoty. Na szczęście na odsiecz przychodzi piękna, acz dość dziecinna z charakteru Karia, która odtąd będzie towarzyszyć mu w zmaganiach z powierzoną mu misją. W fabule kolejno pojawiają się nowe postacie, z których każda ma do wypełnienia swoją rolę, a w efekcie wszyscy stają się zgraną drużyną walczącą z siłami zła próbując przywrócić dawno utraconą równowagę w krainie.
Powieść "Alan w Krainie Skanlandii" jest pierwszym tomem otwierającym „Opowieści ze Świata Skanlandii”. Jest to opowieść, w której dominują realistyczne obrazy walki, pełna napięcia akcja, niespodziewane zwroty akcji. Bardzo istotną rolę odgrywają tu także emocje i uczucia bohaterów, którzy muszą się zmagać z komplikacjami w miłości, uczuciem zazdrości, czy wewnętrznymi konfliktami utrudniającymi dokonywanie właściwych wyborów. Mimo że przeniesienie głównego bohatera do epoki miecza na pozór może wydawać się stosunkowo znanym rozwiązaniem fabularnym, to jednak autorowi udało się ten element z wyczuciem ubarwić i sprawić, że czytelnik będzie czuł się nieustannie zaskakiwany. Lektura bez wątpienia dostarcza wiele satysfakcji, a czas poświęcony na przeczytanie przeszło 400 stron mija w okamgnieniu, gdyż nie sposób się oderwać nawet na chwilę. Postacie zostały nakreślone w interesujący sposób, bowiem mimo że czasem ich postępowanie wydaje się być niezrozumiałe, to jednak nie sposób nie darzyć ich sympatią. Na uwagę zasługuje tutaj także zakończenie powieści, które było zaskakujące i kompletne, więc czytelnik z pewnością nie pozostanie z poczuciem niedosytu.
Książkę Krzysztofa Dmowskiego serdecznie polecam wszystkim tym, którzy oczekują od powieści wartkiej, zaskakującej linii fabularnej, konkretnych dialogów i mnóstwa pochłaniających przygód. Mam nadzieję, że już niedługo dane nam będzie czytać kolejne części przygód ze Świata Skanlandii.


Alan w Krainie Skanlandii. Opowieści ze Świata Skanlandii, Krzysztof Dmowski, Wydanie III, 2013, Wydawnictwo internetowe e-bookowo.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...